Jaka szata graficzna? – Pierwsza strona www [część 4]

Kategoria: Jak ugryźć stronę WWW

Nie zaczynaj od „grafiki”

Tworząc pierwsze projekty stron www naturalną pokusą jest rozpoczęcie pracy od tego, co chcemy finalnie uzyskać. Czyli od szaty graficznej. Obcując z internetem na co dzień, to właśnie z interfejsem mamy cały czas do czynienia.

Jednak nad projektem tego, co chcemy zobaczyć w przeglądarce internetowej powinniśmy zacząć pracować dopiero po określeniu celu i strategii dla witryny oraz przygotowaniu wszystkich treści.

Realizacja celu

Styl grafiki oraz układ poszczególnych sekcji i elementów powinien pomagać w realizacji głównego celu, jaki wyznaczyliśmy dla strony. Jeśli chcemy zaprezentować produkt, niech jego przedstawienie będzie elementem dominującym. Jeżeli nasza strona to blog z artykułami, niech inne elementy nie odciągają uwagi od tekstu.

Podobnie sprawa ma się ze stylem graficznym. Oczywiście, zawsze mamy jakiś dominujący trend, który powinniśmy uwzględnić. Obecnie jest to minimalizm. Jeżeli tematyka naszego projektu jest nowoczesna, związana z projektowaniem lub dobrami luksusowymi, będzie on pasował idealnie.

Nie bójmy się jednak innych stylów. Np. dla strony górskiego hotelu lub krawca szyjącego na miarę idealna będzie trochę „cięższa” grafika. Faktury, elementy retro itd.

Różne urządzenia

Szata graficzna to nie tylko wyraz artystyczny naszego projektu. Internet już na dobre zagościł w naszych telefonach, autach, telewizorach i innych urządzeniach. Dobry projektant musi wziąć to pod uwagę i stworzyć projekt, który będzie dobrze wyglądał i działał na wszystkich tych urządzeniach.

Szczególnie urządzenia mobilne (telefony i tablety) są bardzo ważną kwestią. Ich udział w rynku odsłon stale rośnie. Jest coraz więcej witryn, w których przekracza 50%. W dającej się przewidzieć przyszłości ten trend będzie się utrzymywał. Jesteśmy już bardzo blisko momentu, gdzie ważniejsze będzie jak strona wygląda na smartphonie niż klasycznym komputerze.

Mobile first!

Ten artykuł jest częścią serii „Pierwsza strona www – 5 rzeczy które mogłem zrobić lepiej”. Sprawdź pozostałe wpisy:

Newsletter

Jeśli chcesz dostawać powiadomienia na swój email o nowych artykułach, zapisz się na listę mailingową.

Komentarze

AUTOR: Tomasz Bazyliński | OPUBLIKOWANE: 06-11-2018
Tomasz Bazyliński portrait

O autorze

Nazywam się Tomasz Bazyliński i moją pasją jest przedsiębiorczość.