Projektowanie Stron WWW

Recenzja

UX po polsku

„Projektowanie stron WWW” polecił mi bardzo dawno temu Maciej Młynek, jeden z założycieli agencji 1000ideas. Publikacja o dosyć generycznie brzmiącym tytule nigdy wcześniej nie zwróciła mojej uwagi. Zaintrygowała mnie jednak rekomendacja Maćka.

Autorami książki są Marek Kasperski, Anna Boguska-Torbicz. Kasperski jest jednym z pierwszych ewangelistów szeroko pojętej użyteczności w Polsce. Można powiedzieć, ze zajmował się UX  jak jeszcze nie było to modne. Jeden z dodatkowych rozdziałów ( dodany jako bonus ) jest napisany przez Tomasza Karwatkę, który jest jedną z ciekawszych postaci polskiej sceny internetowej.

Autorzy adresują książkę do projektantów stron www i aplikacji. Wykracza ona jednak bardzo mocno poza ramy kreacji graficznej, która większości z nas może się kojarzyć z „projektowaniem”. Powiedziałbym, że lektura jest dla każdego kto jest zaangażowany w proces tworzenia stron i aplikacji.

Dekada temu

Z „Projektowanie stron WWW” jest jeden dużym problem. Książka została wydana w 2008 roku. Czyli prawie 11 lat temu!
Szczególnie w rozdziale „Projektowanie dla urządzeń mobilny” możemy zauważyć jak dawno temu to było!

Czy w szybko zmieniającym się świecie technologii i internetu ta książka jest jeszcze warta uwagi? Myślę, że zdecydowanie tak, ale spróbujmy przyjrzeć się temu bliżej.

Nasza technologiczna rzeczywistość, oprócz tego, ze szybko się rozwija ( chociaż ta dynamika zdecydowanie spowalnia ) jest targana różnymi trendami. Bardzo wiele z nich mija i jest zapominana bezpowrotnie. Tylko nieliczne przedostają się do naszej codzienności na stałe.

Przez ten stan rzeczy, coraz mniej uwagi poświęca się podstawą. W internecie możemy natknąć się na coraz większą ilość stron www, w których fundamentalne elementy są potraktowane po macoszemu.

Tutaj bohater tej recenzji przychodzi nam z pomocą. Książka jest bardzo rzetelnie opracowana i fajnie napisana. Przeważająca jej większość dotyczy podstaw, które praktycznie się nie zmieniły przez ostatnią dekadę. Pojawia się parę „trędów”, ale natychmiast je wychwycimy i intuicyjnie odrzucimy.

Możemy znaleźć bardzo dużo informacji na temat:

  • psychologii kolorów
  • rodzajów układów
  • prototypowania
  • testowania

Jest to nadal w pełnia aktualna wiedza.

Dodatkowo mamy pewność, że skupiamy uwagi na jakiś nowym modnym trendzie. Tylko rzetelne podstawy.

Wartość dodana

Na sam koniec chciałbym poruszyć jeszcze jedną kwestię, która jest bardzo istotną rekomendacją.

Czytając tekst opracowany ponad 10 lat temu, mamy możliwość porównania go do obecnych realiów. Może nie we wszystkich dziedzinach miałoby to sens, jednak w temacie projektowania i użyteczności stron www daje nam niesamowicie ciekawe wnioski.

Próba czasu bezwzględnie oddziela to co jest przelotną modą od rzeczy, które są esencją projektowania. Myślę, że choćby z tego powodu warto przeczytać tą książkę.

Newsletter

Jeśli chcesz dostawać powiadomienia na swój email o nowych artykułach, zapisz się na listę mailingową.

Komentarze

AUTOR: Tomasz Bazyliński | OPUBLIKOWANE: 16-04-2018
Tomasz Bazyliński portrait

O autorze

Nazywam się Tomasz Bazyliński i moją pasją jest przedsiębiorczość.